Skip to main content
Laimėtos bylos

Dėl sandorių pripažinimo niekiniais ir negaliojančiais, žalos atlyginimo priteisimo

By 2022-09-273 gegužės, 2023No Comments

Sandoriai įmonės vardu, įmonei tapus nemokiai arba susidūrus su finansiniais sunkumais, turi būti sudaromi itin dėmesingai ir vadovaujantis sąžiningumo bei protingumo principais, laikantis kreditorių apsaugos įstatyminio imperatyvo. Juo labiau nėra toleruotinos situacijos, kai įmonės vadovas, kuris yra ir vienintelis akcininkas, prieš bankroto bylos įmonei iškėlimą sudaro fiktyvius sandorius su tikslu pasisavinti įmonės pinigines lėšas.

Atlikę bankrutavusios įmonės buhalterinių duomenų analizę pastebėjome, kad tuo metu, kai įmonė jau turėjo finansinių problemų, buvo sudaryti net penki įrangos pirkimo sandoriai. Nors įmonė įgijo įrangą ir iš pirmo žvilgsnio sandoriai galėtų būti vertinami kaip teisėti, tačiau įvertinus įrangos pirkimų-pardavimų rinką tapo akivaizdu, kad įranga buvo įsigyta ženkliai didesnėmis kainomis. Be to, nei ikiteisminio tyrimo metu, nei civilinėje byloje nepavyko nustatyti įrangos pardavėjų. Įmonės buvęs vadovas teigė, kad pardavėjai buvo surasti per pirkimų-pardavimų elektroninius portalus, įrangą iš Danijos bei Didžiosios Britanijos pristatė pardavėjai, o pinigai pardavėjams buvo sumokėti grynaisiais.

Pirmosios instancijos teismas tenkino ieškinį, pripažino įmonės sudarytus sandorius negaliojančiais bei priteisė iš įmonės vadovo 65 258,66 Eur dydžio žalą.

Apeliacinės instancijos teismas paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą.

Ši civilinė byla įdomi tuo, kad prašėme netaikyti restitucijos, o pasirinkome kitą pažeistų turtinių teisių gynybos institutą – civilinę atsakomybę.

Pagal atsakovo buvusio įmonės vadovo poziciją, sandoriai negali būti pripažįstami negaliojančiais, nes yra įvykdyti, t.y. įmonei buvo perduota įranga. Be to, kartu su sandorių pripažinimo negaliojančiais institutu negalima taikyti civilinės atsakomybės – tuo atveju, jei sandoriai būtų pripažinti negaliojančiais, turėtų būtu taikoma restitucija, o ne civilinė atsakomybė.

Visgi, tiek pirmosios, tiek apeliacinės instancijos teismai sprendė, kad yra pagrindas pripažinti sandorius negaliojančiais, netaikyti restitucijos ir priteisti iš įmonės vadovo žalą.