Skip to main content
Laimėtos bylos

Byla dėl iškeldinimo ir turto pripažinimo bendrąja jungtine nuosavybe

By 2022-09-273 gegužės, 2023No Comments

Kliento mama testamentu paliko savo sūnui asmeninės nuosavybės teise priklausantį butą. Po moters mirties sūnus paveldėjo butą, tačiau jame gyvenantis mamos buvęs sutuoktinis nesutiko gera valia išsikraustyti iš buto. Pareiškus ieškinį dėl iškeldinimo mamos buvęs sutuoktinis pateikė priešieškinį dėl buto pripažinimo bendrąja jungtine nuosavybe.

Klaipėdos apylinkės teismas 2019 m. liepos 9 d. sprendimu tenkino mano Kliento ieškinį bei atmetė mamos buvusio sutuoktinio priešieškinį.

CK 3.90 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad turtas, kuris yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė, gali būti teismo pripažintas sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe, jeigu nustatoma, kad santuokos metu šis turtas buvo iš esmės pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis arba kito sutuoktinio lėšomis ar darbu (kapitalinis remontas, rekonstrukcija, pertvarkymas ir kita). Kasacinis teismas, aiškindamas CK 3.90 straipsnio 1 dalies turinį, yra nurodęs, kad turtas, kuris yra asmeninė sutuoktinio nuosavybė, pripažįstamas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, kai nustatoma šių teisiškai reikšmingų faktinių aplinkybių visuma: pirma, kad asmeninis sutuoktinio turtas buvo pagerintas iš esmės; antra, kad asmeninis turtas iš esmės pagerintas santuokos metu; trečia, jog iš esmės turtas pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis, kito sutuoktinio lėšomis ar darbu.

Teismas pažymėjo, kad teisiškai reikšmingas aplinkybes, kurios sudaro pagrindą vieno sutuoktinio asmeninę nuosavybę pripažinti sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe, privalo įrodyti sutuoktinis, reikalaujantis kito sutuoktinio asmeninį turtą pripažinti bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 178 straipsnis). Taigi šiuo atveju atsakovui kyla pareiga įrodyti aplinkybes, sudarančias pagrindą ginčo butą pripažinti bendrąja jungtine nuosavybe.

Teismas padarė išvadą, kad atsakovo nurodyti buto remonto darbai (langų, lauko durų keitimas, balkono įstiklinimas) nekeičiant statinio konstrukcijų, nepadidinus nekilnojamojo daikto nelaikytini pagerinimais, iš esmės pakeičiančiais daiktą, taip pat atsižvelgiant į tai, kad nenustatyta, jog atliktų darbų verte, tokia pat suma padidina nekilnojamojo turto vertė, konstatuotina, jog nėra pagrindo išvadai, kad ginčo nekilnojamasis turtas buvo pagerintas iš esmės.

Susiję dokumentai

https://flis.lt/wp-content/uploads/2022/09/INFOLEX_ID_1752379_RegNr_e2-2697-998-2019.pdf